DIVKUPRU KAMIELIS

Divkupru kamielis jeb baktriāns (Camelus bactrianus) ir liela auguma kamieļu dzimtas (Camelidae) pārnadzis. No mūsdienās dzīvojošām kamieļu sugām divkupru kamielis ir daudz retāk sastopams nekā vienkupra kamielis jeb dromedārs (Camelus dromedarius).
 
Par kamieļu dzimteni tiek uzskatīta Centrālāzija. Kamieļi brīvā dabā ir sastopami Gobi tuksnesī, kurš atrodas starp Mongoliju un Ķīnu. Gobi tuksnesī ir ļoti bargi laikapstākļi – vasarās temperatūra ir ap +45 grādiem, bet ziemās līdz pat -40 grādiem. Kamieļus kā mājlopus audzē Afganistānā, Turcijā un daudzās Vidusāzijas valstīs.
 
Kupros kamielis uzkrāj tauku rezerves, ko izmanto bada laikos. Tas var uzkrāt līdz pat 35 kg tauku. Kamielis ir atgremotājs. Tas nozīmē, ka sakošļātā barība nonāk lielā kuņģa pirmajā daļā un, kad dzīvnieks atpūšas, barība nonāk atpakaļ mutes dobumā un tiek sagremota vēlreiz.
 
Tuksnesī kamieļi var dzīvot ilgu laiku neuzņemot ūdeni, jo spēj regulēt savu temperatūru. Kamieļi var izturēt aukstumu līdz pat -30 grādiem, ievērojami samazinot savu ķermeņa temperatūru, savukārt dienās pie +44 grādiem ķermeņa temperatūra pieaug ļoti lēnām, pateicoties biezajai vilnai, tādēļ kamielis nesvīst un nezaudē vērtīgo šķidrumu.
 
Uzturā kamielis lieto lakstaugus, lapas, krūmus un dārzeņus. Pēc sausuma perioda kamielis 10 min var izdzert 115 l ūdens.
 
Kamieļiem ir nagi, bet viss svars tiek balstīts uz tauku spilventiņiem pēdās. Tādā veidā tie ir pielāgojušies iešanai pa smiltīm. Nāsis kamielim ir mīkstas, lai smilšu vētras laikā varētu tās pievērt.
 
Kamieļu tēviņi mātītes pievilina, atsviežot galvu atpakaļ, griežot zobus un piepūšot vaigus. Parasti pārošanās notiek februārī un pēc 13 mēnešiem dzimst mazulis. Mātes mazuļus baro līdz 1 vai pat 2 gadu vecumam. Kad attīstās kupri, vīriešu kārtas dzīvnieki tiek padzīti no bara, bet mātītes paliek. Jaunie kamieļi vientuļi klejo pa tuksnesi līdz izveido paši savu harēmu. Klejošanas laikā viņi mēģina pievilināt mātītes, iezīmējot tās ar pakausi, kurā ir speciāls dziedzeris, kas izdala aromātu, berzējoties gar viņām. Kamieļa dzīves ilgums ir 45 gadi. Tas sver ap 450 līdz 650 kg.
 
Pirmie divkupru kamieļi ‘’Rakšos’’ tika ievesti 2008.gada martā.