PUATŪ ĒZELIS

Uzskata, ka Puatū ēzeļu šķirne radusies Francijā, Puatū reģionā.
 
Tā ir viena no lielākajām mājas ēzeļu šķirnēm, kas to lielā auguma dēļ tika izvēlēta darba mūļu iegūšanai, krustojot tos ar zirgu. Mūsdienās, kad ēzeļu un mūļu vietā izmanto lauksaimniecības mašīnas, Puatū ēzeļi tiek saglabāti pārsvarā kā interesanta un skaista vēsturiska šķirne. 1977. gadā tika apzināti vairs tikai 44 šīs šķirnes pārstāvji visā pasaulē, tāpēc tika uzsākti šķirnes saglabāšanas pasākumi, līdz 2005.gadā bija jau gandrīz 500 Puatū ēzeļu. Mūsdienās to vēl joprojām ir mazāk nekā 1000 eksemplāri pasaulē.
 
Puatū ēzeļus no citām ēzeļu šķirnēm atšķir to garais, pinkainais kažoks un milzīgais augums. Tēviņu augums plecos ir līdz pat 152 cm, bet mātītēm – 135 cm. Tie sver līdz 540 kg. No citām Eiropas ēzeļu šķirnēm tikpat lieli ir vienīgi Andalūzijas ēzeļi. Puatū ēzeļu garajiem, mežonīgi pinkainajiem kažokiem, sauktiem par kadanītiem, agrāk bija ļoti lielā vērtība. Jo garāka vilna, jo vērtīgāks skaitījās dzīvnieks. Arī mūsdienās tam ir diezgan liela vērtība, bet daudzi audzētāji higiēnas apsvērumu dēļ savus ēzeļus tomēr cērp.
 
Puatū ēzeļu kažoka krāsa variē no brūnas līdz pat gandrīz melnai. Tiem ir balta pavēdere, purns un riņķi ap acīm. Tiem ir liela galva, spēcīgs kakls, gara mugura, īsi krusti un izliektas pakaļkājas. Kājas ir spēcīgas, ar lielām locītavām un pēdām. Ēzeļi pārtiek no dažādiem zālaugiem un siena.
 
Puatū ēzeļu mātīšu grūsnība ilgst 11 līdz 14 mēnešus un dzimst tikai viens mazulis. Dvīņi ir retums. Puatū ēzeļu dzīves ilgums ir apmēram 35 gadi. Tiem ir ļoti draudzīgs un pakļāvīgs raksturs.
 
Puatū ēzeļi ‘’Rakšos’’ tika ievestas 2018.gada martā no Francijas.